Pacientiem

Dzemdes kakla vēža skrīnings

Ko nozīmē valsts organizētais dzemdes kakla vēža skrīnings?

Tas ir izmeklējums, kura mērķis patiesībā ir konstatēt nevis dzemdes kakla vēzi (DzKV), bet gan atrast izmaiņas dzemdes kakla gļotādā, ko sauc par priekšvēža izmaiņām jeb medicīniski tās dēvē par CIN (saīsinājums no cervikālās intraepiteliālās neoplāzijas), kas NAV ļaundabīga saslimšana.

Šo izmeklējumu sauc par citoloģisko dzemdes kakla uztriepi, ko ņem ginekoloģiskās apskates laikā. Daudz valstu (piemēram, Lielbritānijas, Somijas) pieredze ir parādījusi, ka, veicot šīs analīzes regulāri visām sievietēm, ir iespējams savlaicīgi konstatēt CIN izmaiņas šūnās un tās izārstēt, līdz ar to ievērojami samazinot (līdz pat 75%) saslimstību ar DzKV. CIN var parādīties jebkurai sievietei dažādos dzīves periodos. Lai nodrošinātu visu Latvijas sieviešu regulāru pārbaudi, valsts kopš 2009. gada ir īsteno DzKV skrīninga programmu. Šī programma Latvijā paredz sievietēm vecumā no 25-70 gadiem noteiktos laika periodos (Latvijā ik 3 gadus) izsūtīt uzaicinājuma vēstules apmeklēt ginekologu un veikt citoloģiskās uztriepes pārbaudi, ko apmaksā valsts. Sīkāku informāciju par šo ginekologa apmeklējumu un pārbaudi var atrast Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

Kas ir dzemdes kakla vēža skrīninga analīze jeb citoloģiskā uztriepe?

Tā ir parastā analīze, ko ņem ginekoloģiskās apskates laikā. Šo analīzi ginekologi parasti ir ņēmuši, tikai ne vienmēr par to īpaši tika skaidrots. Valsts organizētā skrīninga programmas ietvaros visas sievietes saņem uzaicinājumu (jeb atgādinājumu), ka ir jādodas veikt šo izmeklējumu. Citoloģiskā uztriepe nav sāpīga. Pēc paraugu paņemšanas tā tiek sūtīta uz laboratoriju, kur speciālists pēc īpašas apstrādes zem mikroskopa izvērtē, kādas izskatās dzemdes kakla gļotādas šūnas un pēc tam sniedz savu slēdzienu.

Kā var uzzināt par analīžu rezultātiem?

Par to jautājiet savam ārstam – iespējams Jūs uzaicinās uz atkārtotu vizīti vai informēs telefoniski. Pirms dodaties prom no vizītes, svarīgi ir par to pajautāt ārstam. Tas ir ļoti būtiski Jums noskaidrot rezultātus!

Kad vislabāk ir veikt citoloģisko analīzi?

Neaizmirstiet paņemt līdzi uz apskati savu uzaicinājumu! Vislabāk to ir veikt menstruālā cikla vidū (tas ir aptuveni 14 dienā, skaitot no pirmās mēnešreižu dienas), jo tad dzemdes kakliņā esošās gļotas ir visšķidrākās un neapgrūtina analīžu izmeklēšanu zem mikroskopa. Tomēr analīzes veikšanas laiks nav stingri noteikts. Konsultējaties ar savu ginekologu, vai šo analīzi var ņemt, ja esiet atnākusi uz apskati.

Vai pirms citoloģisko analīžu ņemšanas drīkst dzīvot dzimumdzīvi?

24 stundas pirms šo analīžu ņemšanas nerekomendē lietot dzimumdzīves laikā lubrikantus vai spermicīdus (tie ir kontracepcijas preparāti – svecītes, lodītes, filmiņas, kurus ievada makstī pirms dzimumdzīves), jo šīs ķīmiskās vielas var apgrūtināt pēc tam analīžu izmeklēšanu zem mikroskopa.

Kādi ir iespējamie citoloģisko uztriepju atbilžu varianti?

Ir iespējamas vairākas atbildes:

A0 – testēšana bez rezultāta (paņemto analīzi nav iespējams izvērtēt dažādu iemeslu dēļ – piemēram, pārlieku asiņu, gļotu piejaukuma, iekaisuma vai arī nepietiekoši paņemto dzemdes kakla gļotādas šūnu dēļ)

A1 – nav atrasts intraepiteliāls bojājums (nav atrastas izmainītas dzemdes kakla gļotādas šūnas, analīze normāla)

A2 – ASC-US (atypical squamous cells of unknown significance): neskaidras nozīmes daudzkārtainā plakanā (skvamozā) epitēlija šūnu atipiskās izmaiņas (dzemdes kakla daudzkārtainā plakanā epitēlija jeb gļotādas šūnas ir nedaudz izmainītas, taču aizdomīgas priekšvēža šūnas nav atrastas. Šādas izmaiņas var rasties dažādu sēnīšu, vīrusu, baktēriju izraisīta iekaisuma, pēc dzemdes kakliņa ārstēšanas dzīšanas dēļ un ļoti bieži bez redzama iemesla.)

A3 – LSIL: viegla displāzija (dzemdes kakla gļotādas šūnas ir aizdomīgas uz nelielas pakāpes priekšvēža vai ar CPV saistītām izmaiņām)

A4 – HSIL: vidēja/smaga displāzija (dzemdes kakla gļotādas šūnas ir aizdomīgas uz vidējas vai smagas pakāpes priekšvēža izmaiņām)

A5 – AGUS (atypical glandular cells of unknown significance): neskaidras nozīmes glandulārā epitēlija šūnu atipiskās izmaiņas (ir  izmainītas dzemdes kakla cilindriskā epitēlija jeb gļotādas šūnas )

A6 – malignizācijas pazīmes (dzemdes kakla gļotādas šūnas aizdomīgas uz vēža izmaiņām)

A7 – saplīsis stikliņš (dzemdes kakla gļotādas šūnas netiek izmeklētas, jo saplīsis stikliņš)

Vai bieži analīzes var būt izmainītas?

Lielākai daļai sieviešu rezultāti ir normāli, tomēr aptuveni 10% analīzes jāatkārto vai jāveic padziļināta izmeklēšana, ko sauc par kolposkopiju.

Kāda ir iespējamā taktika dažādu citoloģisko atbilžu gadījumā?

A0 – testēšana bez rezultāta: citoloģisko analīzi atkārto pēc 3 mēnešiem. Ja 2 reizes ir šāda atbilde, nepieciešams veikt kolposkopiju.

A1 – nav atrasts intraepiteliāls bojājums: turpmāka izmeklēšana nav nepieciešama, analīzi atkārtoti veic pēc 3 gadiem.

A2 – ASC-US (atypical squamous cells of unknown significance) – neskaidras nozīmes daudzkārtainā plakanā (skvamozā) epitēlija šūnu atipiskās izmaiņas : analīzi atkārto pēc 6 mēnešiem. Ja aizdomas par iekaisumu, infekcijām – izmeklē un ārstē. Ja 3 reizes ir šāda atbilde, nepieciešams veikt kolposkopiju. Dažkārt ar papildus izmeklējumiem var noteikt, vai šīs izmaiņas nav saistītas ar cilvēka papilomas vīrusa (CPV) klātbūtni – ja to atrod, veic kolposkopiju.

A3 – LSIL: viegla displāzija: analīzi atkārto pēc 6 mēnešiem. Ja 2 reizes ir šāda atbilde, nepieciešams veikt kolposkopiju.

A4 – HSIL: vidēja/smaga displāzija: jāveic kolposkopija.

A5 – AGUS (atypical glandular cells of unknown significance) – neskaidras nozīmes glandulārā epitēlija šūnu atipiskās izmaiņas: jāveic kolposkopija.

A6 – malignizācijas pazīmes : nepieciešama konsultācija pie onkoloģijas ginekologa.

A7 – saplīsis stikliņš: atkārto analīzi pēc 3 mēnešiem.

Kāpēc ir jāgaida vismaz 3 mēneši, lai atkārtotu citoloģisko uztriepi?

Katra analīžu ņemšana traumē dzemdes kakla šūnas, un ir pierādīts, ka jāpaiet vismaz 3 mēnešiem, lai tās atjaunotos. Pretējā gadījumā analīzes var būt neprecīzas!

Kas izraisa dzemdes kakla priekšvēža un vēža izmaiņas?

Galvenais dzemdes kakla priekšvēža un vēža cēlonis ir augsta riska CPV ilgstoša atrašanās dzemdes kakla gļotādas šūnās. Pētījumi ir pierādījuši, ka, lai izveidotos pirmās priekšvēža izmaiņas, ir jāpaiet vismaz 3 gadiem, savukārt vēža izmaiņas rodas ne ātrāk kā 10 līdz 15 gadus pēc inficēšanās ar CPV.

Kas ir cilvēka papilomas vīruss (CPV jeb HPV)?

Ar CPV (latviski) vai HPV (angliski – human papilloma virus) tiek apzīmēts cilvēka papilomas vīruss.

CPV ir vīruss, kas inficē ādas un gļotādu dziļākos slāņus. Ir sastopami vairāk nekā 100 CPV veidi. Vairums no tiem ir tā saucamie zema riska vīrusa tipi, kas rada labdabīgus ādas un gļotādu veidojumus, piemēram, kārpas. Savukārt augsta riska tipi var veicināt izmaiņas dzemdes kakla, maksts, ārējo dzimumorgānu, taisnās zarnas, kā arī mutes un rīkles gļotādas šūnās, kas izraisa priekšvēža un pēc tam arī vēža attīstību. Visbiežākie dzemdes kakla vēža izraisītāji ir CPV 16. un 18. tips – – aptuveni 72% no visiem dzemdes kakla ļaundabīgo audzēju gadījumiem saistīti tieši ar šiem CPV tipiem

CPV vīruss ir ļoti plaši sastopams, un ar to var viegli inficēties katrs. Vīruss tiek pārnests dzimuma sakaru vai sadzīves kontaktu laikā. CPV savas dzīves laikā iegūst 50% – 80% sieviešu. Gan vīrietis, gan sieviete var kļūt par CPV vīrusa nēsātāju, nejūtot nekādas izmaiņas veselības stāvoklī. Ņemot vērā to, ka inficētais cilvēks nemana nekādas saslimšanas pazīmes, viņš inficē savu dzimumpartneri. Tā kā cilvēka imūnā sistēma aktīvi darbojas pret CPV, vairums CPV infekciju (50% – 70%) izzūd pašas no sevis – laika periodā no dažiem mēnešiem līdz pat pāris gadiem, neatstājot negatīvu ietekmi uz cilvēku veselību un neliekot pat nojaust par savu esamību. Tomēr ir tādi CPV veidi, kas izraisa saslimšanu ar ļaundabīgām slimībām.

Kādi ir dzemdes kakla priekšvēža slimību riska faktori?

Dzemdes kakla priekšvēža izmaiņas izraisa CPV. Kā iespējamie riska faktori jāmin ir smēķēšana, agrīni uzsākta dzimumdzīve, vairāki dzimumpartneri dzīves laikā vai arī, ja Jūsu partnerim ir bijušas vairākas dzimumpartneres, nomākta imunitāte, piemēram, ja ir HIV vai tiek lietoti speciāli medikamenti pēc orgānu transplantācijas.

Kāpēc citoloģiskās analīzes ir jāveic ik 3 gadus?

Vienīgais iemesls, kāpēc tiek veiktas citoloģiskās uztriepes, ir izmeklēt dzemdes kakla gļotādas šūnas uz priekšvēža izmaiņām. Šīs izmaiņas izraisa CPV. Ir pierādīts, ka, nokļūstot CPV dzemdes kakla gļotādas šūnās, ir jāpaiet vismaz 3 gadiem, lai rastos izmaiņas, tāpēc, ja citoloģiskā analīzē šūnas nav izmainītas, nākamo analīzi ņem pēc 3 gadiem.

Cik precīzas ir citoloģiskās analīzes?

Agrīna izmaiņu diagnostika un ārstēšana samazina dzemdes kakla vēža risku par 75%, taču kā jebkurš cits tests arī citoloģija nav 100% precīzs izmeklējums. Reti, taču gadās, ka ar to var arī neatrast šūnu izmaiņas. Tam var būt vairāki iemesli – izmainītās šūnas var izskatīties līdzīgas normālām, vai to skaits var būt arī neliels, kā arī speciālists, kas apskata šīs analīzes zem mikroskopa, tās var nepamanīt, un tā var atgadīties katram, neatkarīgi no pieredzes.

Kas var ietekmēt citoloģisko analīžu rezultātus?

Citoloģisko uztriepju rezultātu precizitāti var ietekmēt asins piejaukums, maksts infekcija, iekaisums, dzimumdzīve pēdējo 24 h laikā, izteikta gļotādu atrofija menopauzes vai krūts barošanas laikā, grūtniecība, dažādas manipulācijas un ķīmiski faktori: vagināla izmeklēšana, dezinfekcijas līdzekļi, lubrikanti, spermicīdu lietošana pēdējo 24 h laikā, kolposkopija ar etiķskābi pēdējo 24 h laikā, citoloģiskās analīzes pēdējo 3 mēnešu laikā, dzemdes kakla ķirurģiskas manipulācijas pēdējo 3 mēnešu laikā, kā arī staru terapija.

Vai ir nepieciešams veikt dzemdes kakla skrīninga citoloģiju, ja tiek plānota grūtniecība?

Parasti tas nav nepieciešams, ja vien pēdējo trīs gadu laikā ir veikta dzemdes kakla citoloģija, un tā ir bijusi pilnībā normāla, taču, ja pēdējo trīs gadu laikā šis izmeklējums nav veikts vai arī rezultāti nav bijuši normāli, ir jākonsultējas ar savu ginekologu par nepieciešamo rīcību.

Kāpēc dzemdes kakla skrīninga citoloģiju uzaicinājumus nesūta sievietēm, kas jaunākas par 25 un vecākas par 70 gadiem?

Eiropas vadlīnijās netiek rekomendēts skrīnings šajā vecumā. Līdz sievietes 25 gadu vecumam tiek uzskatīts, ka šis izmeklējums radīs lielākus riskus veselībai nekā ieguvumus. Tas ir tāpēc, ka šajā vecumā sievietēm ir ļoti bieži sastopams CPV un ar to saistītas dzemdes kakla šūnu izmaiņas, kas ar lielāko varbūtību pāries pašas no sevis, tādejādi pastāv iespēja, ka sieviete saņems ārstēšanu, kas nav nepieciešama. Bez tam dzemdes kakla vēzis šajā vecumā ir ļoti, ļoti reti sastopams.

Arī pēc 70 gadu vecuma dzemdes kakla vēzis ir reti sastopams, ar nosacījumu, ka sievietei šī analīze pirms tam tika regulāri ņemta (ik 3 gadus).

Kāpēc es nekad neesmu saņēmusi uzaicinājumu?

Ja Nacionālajam veselības dienestam ir informācija, ka gada laikā pirms uzaicinājuma vēstules nosūtīšanas ir veikta citoloģiskā analīze ārpus skrīninga, neatkarīgi no tās rezultāta, vēstule netiks izsūtīta. Tāpat Jūs to varētu nesaņemt, ja nedzīvojiet deklarētajā dzīves vietā, vai arī, ja Jums ir veikta visas dzemdes izņemšanas operācija. Kontaktējiet ar dienestu, ja neviens no iepriekš minētiem gadījumiem uz Jums neattiecas!

Vai dzemdes kakla gļotādas izmaiņu ārstēšana var iespaidot sievietes spēju apaugļoties, iznēsāt grūtniecību un piedzemdēt bērnu?

Dzemdes kakla gļotādas ārstēšana, veicot elektroekscīziju (skatīt nodaļu par kolposkopiju) neietekmē sievietes auglību vai dzemdību veidu, taču var nedaudz palielināties priekšlaicīgu dzemdību risks.

Kas ir kolposkopija?

Kolposkopija ir vienkārša dzemdes kakla, maksts un ārējo dzimumorgānu izmeklēšana palielinājumā, izmantojot mikroskopu uz statīva un gaismas avotu. Apskate ir līdzīga parastai ginekoloģiskai izmeklēšanai. Sīkāk par šo izmeklējumu lasiet informācijas sadaļā par kolposkopiju.

Vai ir iespējams izmeklēties uz CPV?

Jā, ir speciāli testi, kurus var veikt ginekologs sievietēm apskates laikā, lai noteiktu CPV klātbūtni dzemdes kakla gļotādā. Tas ir maksas pakalpojums. CPV klātbūtne vēl nenozīmē, ka izveidosies dzemdes kakla priekšvēža izmaiņas, jo 80% gadījumu organisma imūnās šūnas atbrīvosies no vīrusa.