Pacientiem

Dzemdes kakla vēzis ir viens no biežāk sastopamiem ļaundabīgiem audzējiem sievietēm vecumā līdz 50 gadiem. Tā ir viena no retajām onkoloģiskām saslimšanām, kuru iemesls ir zināms. 2008. gada profesors Harald zur Hausen saņēma Nobela prēmija par atklājumu, ka cilvēka papilomas vīruss (CPV) jeb HPV (angliski human papiloma virus) izraisa dzemdes kakla vēzi.

Mūsdienās ir arī skaidri zināms, kā sevi pasargāt no dzemdes kakla vēža – vakcinācija pret CPV un dzemdes kakla vēža skrīninga analīzes samazina saslimstību par 94%.

Dzemdes kakla vēža skrīninga analīzes ir citoloģiskās uztriepes. Ja tās uzrāda aizdomas par dzemdes kakla gļotādas šūnu izmaiņām, padziļinātai izmeklēšanai ir nepieciešams noteikt augsta riska cilvēka papilomas vīrusu tipu klātbūtni dzemdes kakla gļotādas šūnās un pozitīva testa gadījumā - veikt kolposkopiju.

Nereti citoloģiskās analīzēs parādās dzemdes kakla iekaisums, ko sauc par cervicītu, kas visbiežāk nenorāda par ļaundabīgu saslimšanu vai kādu infekciju, bet ir normāla parādība seksuāli aktīvām sievietēm.