Kolposkopija ir izmeklējums, kuras laikā ārsts apskata Jūsu dzemdes kaklu izteiktā palielinājumā, izmantojot speciālo aparatūru. Ja apskates laikā rodas aizdomas par izmaiņām dzemdes kaklā, tiek lemts arī jautājumu par to, vai Jums būtu nepieciešama ārstēšana. Instrumentu, ko izmanto izmeklējumā, sauc par kolposkopu. Kolposkops ir mikroskops uz statīva, ar kura palīdzību ārsts var apskatīt Jūsu dzemdes kakla izmaiņas daudz precīzāk un skaidrāk.
Izmeklējuma laikā kolposkops atrodas apmērām 20-28cm no Jums un netiek ievadīts makstī, kā arī nepieskaras Jūsu ķermenim. Vairums sieviešu atzīmē, ka kolposkopija ir nesāpīga, bet atsevišķos gadījumos tā ir nedaudz nepatīkama.
Kolposkopiju veic ambulatori visbiežāk speciāli aprīkotājā kabinetā. Lai veiktu kolposkopijas izmeklējumu, Jums nav jāstājas slimnīcā.
Ir dažādas situācijas, kad Jums varētu būt nozīmēta kolposkopija:
Ja tajā dienā, kad Jums ir paredzēta kolposkopija, Jums ir menstruācija, un asiņošana ir spēcīga, vai Jūs nejūtaties komfortabli, izmeklējumu labāk pārcelt. Lūdzu, piezvaniet uz klīniku un pierakstieties uz citu dienu!
Jūs variet ģērbties tā, kā Jūs vēlaties, bet, ja Jums mugurā būs kleita vai svārki, tad, iespējams, jutīsieties ērtāk.
Dažām sievietēm mēdz būt asiņaini izdalījumi pēc procedūras, tāpēc būtu labi paņemt līdz higiēnisko paketi (ieliktnīti).
No sākuma ārsts uzdos Jums dažus jautājumus par Jūsu veselību, menstruālo ciklu, kontracepciju, alerģiskām reakcijām, pēc tam īsumā izstāstīs par procedūru.
Kolposkopija ir līdzīga izmeklēšanai, ko parasti veic ginekologs. Jūs apgulsieties uz ginekoloģiskā krēsla, ārsts ieliks makstī speciālo instrumentu (ginekoloģisko spoguli) un pietuvinās kolposkopu pie krēsla. Kolposkops Jums nepieskarsies un netiks ievadīts makstī. Pēc tam ar kolposkopa palīdzību ārsts apskatīs dzemdes kaklu dažādos palielinājumos. Kolposkopijas laikā tiek izmantoti speciālie šķīdumi: 3% etiķskābe un Lugola šķīdums, kurus uzliek uz dzemdes kakla, lai labāk redzētu izmainītos apvidus. Dažas sievietes atzīmē vieglu dedzinošu sajūtu makstī, kas ātri pāriet. Ja izmeklējot, tiek atrasti apvidi ar izmaiņām, tad tiek veikta biopsija – padziļināta analīze, kad tiek paņemts mazs audu gabaliņš no dzemdes kakla virsmas.
Biopsija – padziļināta analīze, kad tiek paņemts mazs audu gabaliņš no dzemdes kakla virsmas. Biopsijas parauga izmēri ir salīdzināmi ar rīsu graudu. Kad ņem biopsiju, Jūs varat just nelielu vilkšanu vai diskomfortu vēdera lejas daļā, kas ātri pāriet. Biopsijas paraugu sūta uz laboratoriju izmeklēšanai, lai konstatētu, vai ir dzemdes kakla gļotādas priekšvēža izmaiņas, kuras dēvē par CIN (saīsinājums no cervikālās intraepiteliālās neoplāzijas). Tā kā dzemdes kakla gļotādu veido vairāki šūnu slāņi, citoloģijas laikā parasti tiek paņemtas pamatā virspusējās šūnas. CIN precīzi var diagnosticēt tikai ar biopsijas palīdzību, jo, paņemot dziļāk analīzi, ir iespējams izmeklēt visus dzemdes kakla gļotādas šūnu slāņus.
Uzreiz pēc izmeklējuma ārsts izstāstīs par kolposkopijas rezultātiem, bet, ja tika veikta biopsija, tad par galīgo diagnozi varēs spriest tikai pēc tam, kad tiks saņemts biopsijas analīzes rezultāts no laboratorijas. Rezultāti no laboratorijas parasti ir gatavi 2-3 nedēļu laikā.
Par veidu, kā uzzināt par analīžu rezultātiem, Jums pastāstīs ārsts. Iespējams, Jums būs nepieciešama atkārtota vizīte vai ārsts Jūs informēs telefoniski. Noteikti painteresējieties par šo jautājumu vizītes laikā!
Pēc izmeklējuma Jūs jutīsieties pietiekami labi, lai turpinātu savu ikdienas dzīvesveidu (režīmu).
Ja Jums ir ņemta biopsija, tad pēc tās 4-5 dienas varētu būt nelieli asiņaini izdalījumi. Tie pāries paši no sevis, bet, lai biopsijas vieta labāk sadzītu, 4-5 dienas rekomendē atturēties no dzimumdzīves, kā arī neapmeklēt pirti, baseinu, mazgāties vanna, lietot tamponus.
Kolposkopija ļauj identificēt izmainītos apvidus, kā arī precizēt bojājuma robežas. Kolposkopijas kontrolē ņemtā biopsija sniedz informāciju par to, cik izteiktas ir izmaiņas un ārsts var spriest, vai Jums ir nepieciešama speciāla ārstēšana vai tikai novērošanas kontrole.
Tas ir medicīnisks termins, ko izmanto, lai aprakstītu priekšvēža izmaiņas dzemdes kakla šūnās pēc biopsijas analīzes rezultātiem. Tas ir saīsinājums – cervikālai intraepiteliālai neoplāzijai. Atkarībā no tā, cik izteiktas ir izmaiņas un cik daudz dzemdes kakla šūnu iesaistītas procesā, CIN ir sadalīts trīs smaguma pakāpēs: CIN I ir vieglas, CIN II vidējas un CIN III ir smagas pakāpes priekšvēža izmaiņas. Tas nav vēzis! Vadoties pēc tā, kāds ir risks šīm izmaiņām pārtapt vēzī, CIN I vēl arī sauc par zema, bet CIN II un CIN III par augsta riska izmaiņām. Tas ir tāpēc, ka CIN I ar 60% varbūtību var pāriet pats no sevis 2 gadu laikā no konstatēšanas brīža, 20% tas nemainās un tikai 20% var tālāk pāriet uz CIN II/III. Savukārt, iespēja, ka CIN II/III izmaiņas pazūd bez ārstēšanas, ir neliela, toties pasliktināšanās var notikt vairāk nekā 10%.
Pastāv dažādas efektīvas ārstēšanas metodes. Galvenais mērķis ir likvidēt izmainītās šūnas un pēc iespējas minimāli skart veselos audus. Ārstēšana tiek individuāli izvēlēta atbilstoši Jūsu situācijai. Augsta riska izmaiņu gadījumā tā ir neliela, izmainītā dzemdes kakla gļotādas gabaliņa izgriešana, ko sauc par elektroekscīziju.
Atkarībā no izmantotā atsāpināšanas veida, ārstēšanu veic vai nu ambulatori, ja tiek izmantota vietēja atsāpināšana (līdzīgi kā pie stomatologa), vai slimnīcas dienas stacionārā, ja ārstēšana tiek veikta vispārējā narkozē.
Šobrīd Latvijā visbiežāk pielietotā ārstēšanas metode ir dzemdes kakla elektroekscīzija ar konusa vai pusapļa cilpu.
Zema riska izmaiņu gadījumā ir iespēja izmainītās gļotādas piesaldēšana vai piededzināšanas (koagulācija) ar speciāliem aparātiem.
Pašreiz nav pierādīta neviena medikamenta efektivitāte dzemdes kakla priekšvēža izmaiņu ārstēšanai!
Dzemdes kakla elektroekscīzija ir maza operācija, kad no dzemdes kakla ar konusa vai pusapļa cilpu tiek izgriezts mazs audu fragments, kur tika konstatētas priekšvēža izmaiņas.
To veic ar mazu metālisku cilpu, caur kuru tiek laista elektriskā strāva. Ar to tiek izgriezts gabaliņš no dzemdes kakla. Šo nelielo operāciju veic ar atsāpināšanu – vietējo vai vispārējo.
Tā izmērs ir atkarīgs no tā, cik liels un dziļš ir bojājums, bet vidēji tas ir mazā pirksta naga izmērā.
Ārstēšanas efektivitāte ir virs 90% (tas nozīmē, ka vairāk nekā 90% pacienšu pēc ārstēšanas CIN vairs nekonstatē), un priekšvēža izmaiņas mēdz atkārtoties reti.
Pēc tās mēdz būt asiņaini, smērējoši izdalījumi apmērām 3-4 nedēļa (visvairāk ap 10-14 dienu pēc operācijas), apjoms var būt līdzīgs kā pie mēnešreizēm. Iespējamas arī īslaicīgas menstruāla cikla izmaiņas.
Nākotnē, ja Jūs plānosiet grūtniecību, tas nebūs šķērslis, bet ir pierādīts, ka sievietēm pēc dzemdes kakla elektroekscīzijas ir nenozīmīgi paaugstināts priekšlaicīgu dzemdību risks.
Lai paātrinātu dzīšanu un samazināt infekcijas risku pēc operācijas 1 mēnesi nerekomendē:
Reti (aptuveni 2% no operētām pacientēm) pirmo 2 nedēļu laikā pēc operācijas var būt stipra asiņošana ar recekļiem. Tad ir nekavējoties jāgriežas stacionārā, kas sniedz neatliekamo palīdzību!
Jā, noteikti. Ir ļoti svarīgi ievērot visas rekomendācijas un pēc ārstēšanas apmeklēt ārstu, lai pārliecinātos, vai viss ir kārtībā.
Parasti 1.vizīte notiek 6 mēnešus pēc ārstēšanas. Vizītes laikā tiek ņemta citoloģijas analīze no dzemdes kakla un veikta kolposkopija. Dažkārt ārsts Jums varētu rekomendēt apmeklēt savu ginekologu 1 mēnesi pēc operācijas, tomēr citoloģisko analīžu kontroli nerekomendē veikt ātrāk nekā 6-8 mēnešus pēc operācijas, jo šajā laikā notiek aktīvas šūnu pārmaiņas dzīšanas dēļ un analīzes var būt neprecīzas. Ja pēcoperācijas citoloģijas kontroles rezultāti ir normas robežās, 2.vizīte tiks plānota vēl pēc 6 mēnešiem.
Jūs turpināsiet novērošanos pie ginekologa pēc dzīves vietas, un Jums katru gadu tiks ņemta citoloģijas analīze 9 gadus pēc kārtas. Pēc tam sievietei rekomendē citoloģisko analīžu kontroli pēc skrīninga programmas – tas ir reizi trīs gados.
Lai arī viens no iespējamiem iemesliem, kāpēc aptuveni 10% pēc ārstēšanas var atkal parādīties CIN, ir atkārtota inficēšanās ar cilvēka papilomas vīrusu, tomēr pašreiz vēl nav pierādīts, ka vakcinācija pēc ārstēšanas samazina CIN atkārtošanās iespēju.
Kolposkopijas izmeklēšanu droši var veikt grūtniecēm, tā absolūti neietekmē Jūsu gaidāmo mazuli, kā arī neietekmēs Jūsu iespēju palikt stāvoklī nākotnē. Ārstēšana parasti tiek pārcelta pēc dzemdībām.