Tikai nezināšana un informācijas trūkums liek mums noticēt mītiem un ļauties nepamatotiem aizspriedumiem, tā nereti nodarot kaitējumu savai veselībai. Tālredzīgāk un drošāk ir uzzināt faktus un gūt objektīvu izpratni – tikai tā mēs varam būt atbildīgas par savu veselību.
Katras divas minūtes pasaulē kāda sieviete mirst no dzemdes kakla vēža. Pēc krūts un plaušu vēža Latvijā un pasaulē tas ir trešais izplatītākais vēža izraisītas nāves cēlonis sievietēm un otrais biežāk sastopamais audzējs sievietēm līdz 45 gadu vecumam. Latvijā no šīs slimības ik mēnesi mirst apmēram 10 sievietes.
Regulārs skrīnings (citoloģiskās uztriepes pārbaude) ir efektīva un nepieciešama profilakses metode, kas palīdz savlaicīgi noteikt nevēlamas izmaiņas dzemdes kakla šūnās un tādējādi mazināt dzemdes kakla vēža attīstības risku. Taču visaptverošu profilaksi – aizsardzību pret cilvēka papilomas vīrusa (CPV) infekciju un savlaicīgu dzemdes kakla šūnu izmaiņu diagnostiku un ārstēšanu – var nodrošināt tikai vakcinācijas un skrīninga apvienojums.
Dzemdes kakla vēzis nav iedzimta slimība. Ir zinātniski pierādīts, ka šī vēža galvenais cēlonis ir vīruss. Šī atklājuma nozīmību apliecina fakts, ka tā autors – vācu zinātnieks Harald zur Hauzer – par šo būtisko sasniegumu 2008. gadā saņēma Nobela prēmiju medicīnā.
Riskam pakļauta ir ikviena sieviete. Aptuveni 80% sieviešu kādā savas dzīves posmā inficējas ar vīrusu, kas var izraisīt dzemdes kakla vēzi.
Patiesībā nav nekādu vecuma ierobežojumu, lai sieviete inficētos ar vīrusu, kas var sekmēt dzemdes kakla vēža attīstību. Risks sākas līdz ar pirmajām dzimumattiecībām un ilgst visu sievietes seksuāli aktīvo mūžu. Dzemdes kakla vēzis ir otrais biežāk sastopamais audzējs sievietēm vecumā līdz 45 gadiem.
Lai arī veselīgs dzīvesveids stiprina imuniktāti un var palīdzēt cīnīties ar infekcijām, tas nepasargā no inficēšanās ar vīrusu. Vakcinācija apvienojumā ar regulārām citoloģisko uztriepju pārbaudēm ir labākā aizsardzība.
Partneru maiņa un nenopietna atteiksme pret seksuālajām attiecībām, protams, palielina inficēšanās risku. Taču pilnīgi pietiek arī ar vienām dzimumattiecībām, lai inficēšanās iespēja būtu pietiekama. Lai inficētos, nemaz nav vajadzīgi vairāki partneri.
Kaut arī prezervatīvi var mazināt inficēšanās risku, tie nepasargā pilnībā, jo vīruss var tikt arī pārnests, tikai saskaroties ādai dzimumorgānu rajonā.
Vairumam sieviešu, kuras pārcietušas onkogēno CPV infekciju, neveidojas pietiekams antivielu līmenis, kas spētu bloķēt infekciju, tāpēc viņas var inficēties daudzkārt. Proti, sākotnējā infekcija neveido pietiekamu imunitāti pret atkārtotu infekciju. Savukārt vakcinācija rada tādu antivielu līmeni, kas nodrošina aizsardzību, kā pret sākotnēju, tā atkārtotu infekciju.
Sievietes, kuras regulāri veic skrīningu, protams, ir mazāk pakļautas dzemdes kakla vēža riskam. Tomēr jāatceras, ka onkocitoloģisko analīžu uzdevums ir diagnosticēt izmainītās šūnas, nevis aizsargāt pret nepārejošu CPV infekciju. Proti, tās nevar novērst dzemdes kakla vēža cēloni.
GALVENIE FAKTI